.     .     .
۱۳۹۷/۰۹/۱۴

سرپرست معاونت هماهنگی امور زائران استانداری خراسان رضوی:

۵۰ هزار داوطلب مردمی به زائران رضوی خدمت رسانی کردند/ ظرفیت طراحی پارک موضوعی زیارت در قوچان

سرپرست معاونت هماهنگی امور زائران استانداری خراسان رضوی گفت: امسال ۵۰ هزار نفر داوطلب مردمی در قالب سامانه کانون زائریاران رضوی، جمعیت خدمتگزاران شهرداری، مدارس گام های عاشقی و ... کار خدمت به زائرین رضوی در دهه پایانی صفر را به عهده گرفتند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، سید جواد حسینی در جلسه ستاد خدمات سفر ویژه زائرین پیاده در قوچان افزود: خدمت به زائران پیاده باید مردم محورانه شود زیرا دولتی شدن آن محکوم به شکست است.
وی یادآور شد: ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در دهه اخر صفر به مشهد مشرف شدند که ۴۳۵ هزار نفر از آنها به صورت پیاده از ۶ مسیر مواصلاتی وارد این شهر شدند.
حسینی با اشاره به راه اندازی ۸۰۰ ایستگاه شهری و جاده ای برای خدمت رسانی به زائران رضوی ، افزود: یکی از مهمترین سیاست های راهبردی ساماندهی زائران پیاده به صورت کاروانی برای ارئه خدمات بهتر است که در سالجاری با افزایش 150درصدی تعداد کاروانها از دو هزار و 300 کاروان در سال 96 به 4 هزار و 800 کاروان در سال 97 رسیده است.
وی از افزایش 9 درصدی تعداد زائرین پیاده در دهه پایانی صفر نسبت به سال گذشته خبر داد و تصریح کرد : از 435 هزار زائر پیاده 31 درصد آن به تعداد 142 هزار نفر از مسیر قوچان وارد مشهد شدند.
سرپرست معاونت هماهنگی امور زائران استانداری خراسان رضوی یادآور شد : تعبیه نقطه شروع به عنوان یک اصل در حرکت زائرین پیاده رضوی به سمت مشهد است تا مطابق با آن استاندارد ها و ملزومات رعایت شود که برای 6 محور مواصلاتی مسیر باید نقطه شروع انتخاب شود .
وی میوه زیارت را فرهنگ دانست که اقداماتی نظیر تغذیه ، اسکان ، نظم ، درمان و ... برای شکل گیری جریانی به نام زیارت و برجای ماندن آثار فرهنگی آن در جامعه است و افزود : جامعه نیازمند تعمیم و گسترش روابط حاکم بر اربعین و دهه آخر صفر همچون گذشت، فداکاری، انسان دوستی، وفاق اجتماعی و ... است.
حسینی با اشاره به فعالیت 3 هزار روحانی در استان برای دهه پایانی صفر، گفت: باید روحانیون از نماز و احکام فراتر رفته و زندگی سازی و جامعه سازی را با کمک کاروانهای پیاده گسترش دهند.
فرماندار قوچان نیز در این جلسه حوزه استحفاظی این شهرستان را حوزه ای گسترده یاد کرد که در محور اصلی خود دارای 80 کیلومتر است و افزود: حضور زائرین زیاد در تمامی ایام توجه بیشتر به این مسیر را میطلبد.
هادی رجایی نیا تصریح کرد: تلاش ما در دهه پایانی سفر در سالجاری انتقال خدمات و خیرین به مکان های دچار خلأ و فاصله بین روستا ها بود.
وی بیان کرد: شهرستان قوچان به عنوان یکی از ورودی های استان که مزین به نام علی بن موسی الرضا (ع) است باید از ابتدا حامل عطر و فضای روحانی حرم این امام همام باشد که برنامه هایی از جمله احداث پارک موضوعی و دروازه قرآن در این راستا طراحی شده است.
فرماندار قوچان با اشاره به بقاع امامزاده ابراهیم در شهرکهنه و  امامزاده جلیل در روستای آلماجق به عنوان دو نقطه شاخص در شهرستان گفت: پروژه های توسعه ای در این دوبخش در دست اجراست که با توجه به وجود مکان اقامتی و زیارتی در امامزاده سلطان ابراهیم توسعه شبستان ها در دستور کار و در حال حاضر در حال انجام است .
وی اضافه کرد : میقات الرضا در امام زاده جلیل از 7 سال گذشته کلنگ زنی شده و پیشرفت فیزیکی آن در حد سفت کاری ساختمان بوده که نیازمند مساعدت بیشتر استان است تا بتوان خدمت رسانی بهتری به زائرین و مسافرین این مسیر داشت.
مدیر کل هماهنگی امور فرهنگی زائرین استانداری خراسان رضوی نیز گفت: در ورودی های استان از جمله ورودی های جاده ای و فرودگاهی پیوست فرهنگی امام رضایی تهیه شده که در آن تقدس حضور امام رضا(ع) به نمایش گذاشته خواهد شد.
سید حمید موسوی افزود: احداث دروازه زیارت در ورودی های استان با همکاری شهرداری ها در دستور کار قرار دارد که در داورزن این طرح در حال اجراست.
شهرستان قوچان دارای 31 بقعه متبرکه و امامزاده میباشد این شهرستان در فاصله 137 کیلومتری شمال مشهد مقدس قرار دارد.

*قوچان ظرفیت طراحی پارک موضوعی زیارت را دارد
در ادامه این سفر سرپرست معاونت هماهنگی و مدیریت امور زائرین استانداری خراسان رضوی در نشست مشترک فرماندار ، شهردار و شورای اسلامی شهر قوچان که با حضور مدیران کل حوزه زیارت برگزار شد، بر طراحی و راه اندازی "پارک موضوعی زیارت" به دلیل شرایط خاص قوچان تاکید کرد.
وی افزود : شهرستان قوچان به دلیل اینکه موقعیت چهارراهی دارد و بیش از 10 میلیون زائر سالانه برای زیارت امام رضا (ع) از این شهرستان عبور می کنند و میقات الرضا و باب الرضا(ع) است ، قابلیت این را دارد که از سوی شهرداری در زمینی مناسب پارک موضوعی زیارت را طراحی نماید.
حسینی توضیح داد : در این پارک مراکز اقامتی ، بازارچه سوغات ، المانهای فرهنگی رضوی و زیارت، دروازۀ زیارت و قرآن ، موزۀ آثار قرآنی و فرهنگ رضوی ، نمایشگاههای موضوعی فرهنگی رضوی و زیارت دیده و اجرا می شود. به عنوان مثال بزرگترین اثر قرآنی دنیا که توسط یک هنرمند قوچانی کتابت شده است در این پارک قابلیت نمایش به مسافران را داراست.
وی در خصوص اعتباراتی که تا کنون از حوزه زیارت به شهرستان قوچان اختصاص داده شده است ، اعلام داشت: پروژه های مختلف احداث و مرمت امام زاده سلطان ابراهیم ، ساخت مجتمع بین راهی آلماجق ، تعمیر و تجهیز مسجد جامع شهر قوچان ، احداث و تکمیل مجتمع های خدماتی و بهداشتی و ایجاد زیرساختهای پارک خطی قوچان از سوی استانداری و اعتبارات مربوطه ؛ تخصیص اعتبار داشته اند و از 48% پیشرفت فیزیکی مثل ساخت مجتمع بین راهی آلماجق تا 100% جذب اعتبار داشته اند و ما همچنان برای تکمیل آنها اعلام آمادگی و همکاری می نمائیم.
جانشین ستاد خدمات سفر استان به نیازهای شهرستان قوچان در حوزه خدمات سفر و خدمات دهی به زائرین اشاره و گفت: احداث سرویس های بهداشتی میان راهی نیز از جمله نیازهای قوچان برای ارائه خدمات مطلوب به زائرین است که مورد توجه قرار خواهد گرفت. همچنین به دلیل وجود صنایع دستی امکان ایجاد بازارچۀ محصولات صنایع دستی و نیز فرهنگ اقوام مختلف و هنر موسیقی سنتی، امکان برگزاری جشنواره های آئینی و سنتی وجود دارد که مسئولین به ویژه شورا و شهرداری باید به آن اهتمام جدی بورزند.


 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۱۱۹۳


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید