.     .     .
۱۳۹۶/۰۵/۲۰

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی تشریح کرد؛

سه حلقه مفقوده تحول و ارتقای کیفیت نظام تعلیم و تربیت

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی، در نخستین جشنواره مرکز رشد کارآفرینی که به همت آموزش و پرورش استان برگزار شده بود؛ حضور یافت.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی، در نخستین جشنواره مرکز رشد کارآفرینی که به همت آموزش و پرورش استان برگزار شده بود؛ حضور یافت.  
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، سیدجواد حسینی در این مراسم گفت: برای تحقق ارتقای کیفیت وتحول در نظام تعلیم و تربیت باید در سه حوزه تامین منابع، پیوند آموزش و پرورش به جامعه و تغییر روندهای کلیشه ای نظام تعلیم و تربیت تحولات اساسی صورت گیرد.
وی اظهار کرد: باید گفتمان آموزش و پرورش به گفتمان غالب کشور بدل شود و دولت در این مسیر باید تلاش کند تا سهم بودجه آموزش و پرورش را به حداقل 20 درصد از کل بودجه کشور ارتقا دهد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی تاکید کرد: تعلیم و تربیت ارتقاء یافته نیازمند فضا، تجهیزات، نیروی انسانی و رویه های استاندارد است که همه اینها مبتنی بر تامین منابع است.
حسینی با بیان اینکه باید نظام نامه تعامل دستگاه های عمومی و دولتی با نظام تعلیم و تربیت تدوین و تصویب شود، خاطر نشان کرد: دولت نیز باید تصمیم جدی بگیرد که از ظرفیت های آمورش و پرورش  در خصوص تحقق اقتصاد اموزش و پرورش بهره ببرد زیرا این ظرفیت ها همچون شیر خفته ای است که هیچ دولتی پس از انقلاب اسلامی آن را بیدار نکرده است.
وی با تاکید بر لزوم پیوند دادن مساله تعلیم و تربیت به جامعه و تبدیل آموزش و پرورش به گفتمان عمومی همه اقشار، افزود: باید ساز و کار این پیوند پیدا شود تا شاهد ارتقای کمی و کیفی تعلیم و تربیت باشیم.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی اظهار کرد: در سومین بخش نیازمند آن هستیم که کلیه فرایندها و فراگردهای نظام آموزش و پرورش اصلاح و بازنگری مجدد شود بنابراین باید بپذیریم که رویه های نظام تعلیم و تربیت بعد از انقلاب اسلامی نتوانسته  انگونه که شایسته وبایسته است ارتقای کمی و کیفی داشته باشد بلکه هم اکنون نیازمند نوآوری، خلاقیت، بالندگی از یک سو  و در هم شکنندگی برخی قالبهای کند کننده وغیر متحرک از دیگر سوهستیم.
وی با اشاره به اینکه تحقق همه این موارد به عزم ملی و جدی نیازمند است، بیان کرد: رویه های موجود در نظام تعلیم و تربیت موجب شده تا این نظام از انباشت دانش غیرکاربردی، انباشت ذهنی مفاهیم غیر کاربردی و نیز فقدان کاربرد مهارت، کارآفرینی، خلاقیت، نوآوری، انگیزش، تنوع، نشاط، پویایی و مهارت رنج ببرد.
حسینی با بیان اینکه باید هر هفته یک نوآوری در آموزش و پروش رخ دهد و اگر نباشد عقب خواهیم بود، افزود: باید همگام با سند تحول بنیادین در همه موارد پیش رفت.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی با اشاره به فعالیت 780 هنرستان  استان و فعال بودن چهار هزار هنرآموز و 60 هزار هنرجو در این هنرستانها، افزود: کارگاهها و دستگاه های موجود در این هنرستانها بعضا متعلق به 50 سال پیش است و تدریس نیز به صورت معمولی رخ می دهد در حالی که باید شاهد تحول در این بخش باشیم.
وی افزود: قرار بود مرکز رشد کارآفرینی که سال گذشته در استان به بهره برداری رسید در همه هنرستانها اقدام به حمایت از هنرجویان نماید.
حسینی با اشاره به ضرورت کارآفرینی برای هنرجویان هنرستانهای کار و دانش و فنی و حرفه ای افزود: سال گذشته در استان  100 هزارشغل ایجاد  شده است و امسال نیز 160هزار فرصت شغلی  هدف گذاری شده است که با توسعه مرکز رشد کارآفرینی به هنرستان ها شاهد ایجاد فرصت های شغلی جدید و بیشتری در استان  خواهیم بود.
 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۴۴۹


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید